A homofób és a híd

Noha a Pride már sokat veszített az 1969 júniusában szerzett radikalizmusából, a szivárványos zászló szimbolikája még mindig a Stonewall Inn-i meleg ellenállást fémjelzi. A pinkwashing, illetve az osztályharc eltérítésére szolgáló, felülről menedzselt kultúrharc nagyon sokat ártott a szexuális kisebbségek társadalmi megítélésének. Az előbbi elnyomó szerepbe pozícionálta a valójában elnyomott meleg közösséget, az utóbbi pedig a társadalmi ellenszenvet növelte. Gondolok itt a jobboldali médiában véres kardként körbehordozott óvodákban fellépő drag queenekre, vagy a “Csodálatos Desmondra”. Ezek a valóban riasztó, ámde a queer felszabadításhoz kapcsolattal nem rendelkező jelenségek tovább szították a kirekesztő, ellenséges hangulatot társadalmunkban. Dacára mindennek, a meleg felszabadítás még mindig egy fontos témája a valódi baloldalnak, ebbe állt bele az a férfi, aki letépkedte a Pride-zászlókat az Erzsébet hídról, majd azokat a Dunába vetette.

Magyarországon a transz közösség helyzete siralmas, a melegházasság tilalma, az örökbefogadás korlátozása másodrendű állampolgárokká teszi a magyar LMBTQ+ közösség tagjait, nem beszélve az általános megvetettségről. A meleg közösséggel szembeni rendszerszintű elnyomás egy jobb esetben rendkívüli módon alultárgyalt, rosszabb esetben szándékosan elhallgatott téma.

A CitizenGo névre hallgató nemzetközi, radikálisan konzervatív aktivista csoport magyar tagozata nem habozott kiállni a homofób cselekedet mellett – nem beszélve az általános reakciós háborgásról, később örömködésről, ami körbevette a “szivárványos rongyokba öltözött” Budapest esetét. A CitizenGo a Pride-dal párhuzamosan meghirdette a “Szülők menete” névre hallgató eseményét, amely a gyermekek mellett áll ki, az “LMBTQP+” propagandával szemben.

Érdekes. Az antifasizmus nem oké, de a homofóbia az lenne? A pedofília és a meleg közösség gyalázatos összemosása teljesen normalizált a magyar diskurzusban, ami nagyon nincs rendjén. Szégyen a magyar jobboldalra, az uszítókra és a gyűlölködőkre! 

A Pride továbbra is releváns, a magyar meleg közösség harca pedig még közel sem ért véget. Nem egy kitűzött zászló fogja megváltani az üldözötteket, nem egy felvonulás fog véget vetni az elnyomásnak – de ezek is az eszközei. Álljunk ki elnyomott embertársainkért, mert amíg nem szabad mindegyikünk, addig egyikünk sem szabad!

Csatlakozzatok a Pink Blokkhoz az idei Pride-on!

Trotzer Vilmos

Címkézve:

    Hírlevél

    Legyél jól informált, tudj minden hírről! Iratkozz fel íméles hírlevelünkre, ahol pár hetente elküldjük neked a legfontossabb történéseket!